Człuchów jest miastem powiatowym znajdującym się w południowej części województwa pomorskiego. Miejscowość usytuowana jest na Pojezierzu Krajeńskim między czterema jeziorami, z których największe i najbardziej znane jest Jezioro Rychnowskie. Prawa miejskie Człuchów uzyskał w 1348 roku. W czerwcu ubiegłego roku świętowane było 660-lecie miasta.
W skład powiatu człuchowskiego wchodzi 6 gmin:
- Człuchów
- miasto i gmina wiejska, także stolica powiatu
- Czarne
- gmina miejsko-wiejska, w skład której wchodzi miasto Czarne i 10 sołectw
- Debrzno
- położona tuż przy granicy z Wielkopolską gmina miejsko-wiejska
- Koczała
- najdalej wysunięty na północ obszar powiatu, gmina wiejska licząca 7 sołectw
- Przechlewo
- gmina wiejska położona na północ od Człuchowa
- Rzeczenica
- sąsiadująca z Przechlewem gmina licząca 7 sołectw
|
PRZYDATNE LINKI
Wirtualny Człuchów
Urząd miasta Człuchowa
Strona Gminy Człuchów
Gmina Wiejska Człuchów
Strona Gminy Debrzno
Urząd Miasta I Gminy Czarne
Strona Gminy Przechlewo
Nasze miasto.pl Człuchów
Człuchów na naszej-klasie
Masz uwagi dotyczące strony? Napisz e-mail.
|
|
Miasto liczy 15 000 mieszkańców i jest stolicą powiatu. Główną atrakcją Człuchowa i okolic jest polodowcowe ukształtowanie krajobrazu z charakterystycznymi jeziorami oraz malowniczymi wzgórzami morenowymi. Tak różnorodne środowisko przyrodnicze stanowi raj dla żeglarzy, wędkarzy, grzybiarzy, myśliwych oraz dla miłośników wypoczynku na łonie przyrody. Dla miłośników historii również nie brakuje tu atrakcyjnych miejsc do zwiedzania. Najważniejszym jest wieża zamku krzyżackiego z XIV w. z otaczającymi ją fosami, murami i parkiem.
|
|
Krótki opis historii miasta
Początki osadnictwa w okolicach Człuchowa sięgają epoki kamiennej. Później powstało średniowieczne grodzisko, zaś za pierwszych Piastów osada należała do kasztelani szczycieńskiej. Naturalne walory Człuchowa wpłynęły na decyzję o lokalizacji w tej części państwa zakonnego. Wraz z upływem lat Człuchów kilka razy zmieniał swoją przynależność państwową i tak w 1312 roku przeszedł pod rządy Krzyżaków, w 1466 roku natomiast Ziemia Człuchowska ponownie została przyłączona do Polski. W 1772 roku, kiedy Polska znalazła się pod zaborami, region znalazł się pod panowaniem Prus.
Mimo nadal rolniczego charakteru następują korzystne zmiany m.in. kosztem zamku, który ciągle traci na znaczeniu strategicznym. W rezultacie dochodzi do rozebrania warowni z przeznaczeniem cegły i kamienia na mieszczańskie domy, które dotąd, drewniane często trawiły pożary. Do Polski region powrócił po II wojnie światowej. W wyniku działań wojennych zniszczeniu uległo około 60% zabudowy Człuchowa. W ciągu trzech lat z miasta wysiedlono Niemców, a na ich miejsce przybyli osadnicy z sąsiednich regionów i repatrianci ze wschodu. Odbudowa zniszczonego miasta postępowała wolno. Dopiero w latach 60-tych w miejsce ruin zaczęły powstawać nowe budynki.
|
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL